Komary

Komary należą do jednych z najbardziej dokuczliwych insektów, zwłaszcza w czasie ich największej aktywności od wiosny do jesieni. W Polsce stwierdzono 47 ich gatunków. Larwy owadów najczęściej rozwijają się w środowisku wodnym, w zbiornikach wokół siedzib ludzkich, w rozlewiskach i innych stałych, zamkniętych akwenach wodnych. Samice wolą odżywiać się krwią ludzi i zwierząt stałocieplnych, chociaż mogą tak jak samce karmić się nektarem kwiatów.

Najbardziej pospolity jest Komar brzęczący ( Culex pipens ), przebywa w pobliżu siedzib ludzkich, charakteryzuje go brunatny odwłok na wierzchu z białymi paskami, o długości 4- 6 mm. Od maja do jesieni występuje Doskwier pastwiskowy ( Aedimorphus vexans ).

A przez całe lato pojawia się w stajniach i innych zabudowaniach wiejskich - Widliszek malaryczny ( Anopheles maculipennis ). Widliszki uważane są, za potencjalnych przenosicieli wirusów mogących wywołać malarię.

Jednak tak naprawdę, poważne zagrożenie przeniesienia na człowieka niebezpiecznych wirusów, istnieje dopiero w warunkach masowego występowania komarów, lub w miejscu, gdzie istnieje duża zakaźność danym wirusem. W Europie problemem związanych z Widliszkami, była malaria lotniskowa. Istnieje przypuszczenie, że zarażone malarią Widliszki mogą być przetransportowywane samolotami z krajów tropikalnych. W Polsce nie ma takiego zagrożenia ze strony komarów. Ich ukąszenia są bolesne, ale mogą zakończyć się jedynie reakcją alergiczną, która może w skrajnym przypadku objawić się w postaci drętwienia kończyn, czy dreszczami.

Latem możemy zabezpieczyć szczelnie pomieszczenia przed komarami specjalną siatką, wykonaną z różnych materiałów poliestru, czy włókna szklanego, dostosowanej do wymiarów okien czy drzwi. Aby je odstraszyć wykorzystuje się też repelenty- specjalne środki zapachowe. Inną odmianą tego typu działań jest zastosowanie fumigatorów i elektrofumigatorów- urządzenia te uwalniają substancje zapachowe, które działają odstraszająco na owady. Elektrofumigatory działają w ten sposób, ze powodują porażenie układu nerwowego owadów.

Rozwiązaniem też są chemiczne środki owadobójcze. Należy pamiętać że owady chętnie gromadzą się blisko wszelkich zbiorników wodnych (to naturalne środowisko ich larw) i w ich otoczeniu lubią się gromadzić.

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Firma jest członkiem
Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
25 lat doswiadczenia 25 lat doświadczenia
zobowiazuje

Szkodnikom śmierć!
Rzetelna firma Jesteśmy licencjonowanym użytkownikiem
Systemu KRD Biura Informacji
Gospodarczej SA.
Szczegóły.
Telefon
Zadzwoń do nas
+48 501 636 449
Email
Lub napisz do nas
biuro@insekt2.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie (Polityka prywatności). ×