Pchły

W Polsce występuje ok. 70 gatunków pcheł, żyjących bezpośrednio na żywicielu lub w jego najbliższym otoczeniu. Żywicielem tym może być zarówno zwierzę jak i człowiek. Około 10-20% owadów przebywa zazwyczaj na żywicielu, reszta - w jego posłaniu i miejscach wylegiwania się (np. w tapicerowanych meblach w pomieszczeniach mieszkalnych). Inne miejsca to: piwnice, pomieszczenia gospodarcze, biura. Ukłucia pcheł u ludzi mogą powodować zmiany skórne, szczególnie o osób uczulonych, u których może wystąpić tzw. ,,plamica pchla" - zaczerwienione plamy obejmujące obszar skórny ciała nawet poza miejscem ugryzienia. Najbardziej znane są u nas dwa gatunki pcheł:

Pchła ludzka ( Pulex irritans ) - występuje w domostwach ludzkich. Pchła ta jest pośrednim żywicielem tasiemca. Ma ok. od 2,5 do 3, 5 mm (samice są większe od samców)

Pchła psia ( Ctenocephalides canis ) - nieco mniejsza od pchły ludzkiej. Jej żywicielem obok psów (jak wskazuje nazwa), są tez inne zwierzęta jak szczury, koty, myszy.

Uważa się, że pchły są przenosicielami chorób. Z pośród 70 gatunków krajowych pcheł ok. 20 może przenosić choroby zakaźne jak dżumę, tularemię, kleszczowe zapalenie mózgu. Związane jest to miedzy innymi z ich niezwykłą ruchliwością i możliwością pasożytowania na więcej niż jednym osobniku. Mogą być też źródłem niektórych tasiemców, którymi zarażają ludzi, psy i koty.

Aby ustrzec się przed przykrą obecnością tych owadów, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odkurzaniu dywanów, praniu pokryć łóżek, a także posłań zwierząt. Ze względu na to, że pchły mogą pasożytować na gryzoniach, należy także likwidować myszy i szczury w otoczeniu.

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Firma jest członkiem
Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
25 lat doswiadczenia 25 lat doświadczenia
zobowiazuje

Szkodnikom śmierć!
Rzetelna firma Jesteśmy licencjonowanym użytkownikiem
Systemu KRD Biura Informacji
Gospodarczej SA.
Szczegóły.
Telefon
Zadzwoń do nas
+48 501 636 449
Email
Lub napisz do nas
biuro@insekt2.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie (Polityka prywatności). ×