Szkodniki magazynowe

stanowią poważny problem w miejscach, gdzie ziarno przeznaczone jest do długotrwałego składowania. Aby uchronić się od strat, warto stosować profilaktykę.


Zamgławianie termiczne Zamgławianie termiczne jest skuteczną metodą zwalczającą wszystkie występujące w obiekcie owady.

Szkodniki magazynowe można podzielić na trzy grupy: owady, roztocza i gryzonie. Do najgroźniejszych należy m.in. wołek zbożowy. Jest to najpopularniejszy i najczęściej spotykany szkodnik w magazynach, który żeru- je przede wszystkim na ziarnie pszenicy i jęczmienia, wygryzając liczne otworki. To chrząszcz o wielkości 2,5-4 mm o barwie ciemnobrązowej. Rozmnaża się za pomocą składanych jaj. Wyklute po kilku dniach larwy, całe życie spędzają w ziarnie, żywiąc się jego zawartością. Wygryzają ziarniak w środku, pozostawiając tylko jego łupinę nasienną. W sprzyjających warunkach wołek zbożowy żyje średnio 9 miesięcy. Samice składają w tym czasie około 200 jaj. Według szacunków niszczy on w Polsce 5% przechowywanych zbóż.

Aby zapobiec stratom, zaleca się stosowanie profilaktyki. Najlepszą okazją do tego jest okres wiosenny, kiedy to pustoszeją magazyny i silosy. - Rolnicy mogą nawet nie wiedzieć, że mają skażenie, bo nikt tego tak skrupulatnie nie sprawdza, a szkodniki często przebywają np. na ścianach lub w górnych partiach obiektu, w miejscach niewidocznych. Wtedy należy zastosować dezynsekcję za pomocą zamgławiania termicznego. Jest to bardzo skuteczna metoda zwalczająca wszystkie występujące w obiekcie owady – wyjaśnia Michał Kulesza z firmy Insekt2 z Pleszewa. Zabieg polega na rozpylaniu mgły, która przedostaje się do wszystkich szczelin. Preparat zostaje na powierzchni zboża, jednak jest całkowicie bezpieczny. Zamgławianie zwalcza każdą formę owada, oprócz jaj. - Dlatego po jakimś czasie to sprawdzamy i jesteśmy w kontakcie z rolnikiem. Jeśli istnieje potrzeba powtórzenia, to przeprowadzamy zabieg ponownie – dodaje.

Można również zastosować dezynsekcję obiektu metodą opryskową przy użyciu wysokociśnieniowego opryskiwacza spalinowego. Pomieszczenie, w którym przeprowadza się taki zabieg, musi być wyłączone z użytku od 24 do 48 godzin z uwagi na preparaty, które działają poprzez gazowanie. – Warto zatroszczyć się o profilaktykę przed wprowadzeniem nowego produktu, wtedy mamy pewność, że obiekt będzie wolny od szkodników. Zabiegi dezynsekcji są nawet kilkukrotnie tańsze niż zwalczanie skażonego zboża – radzi Michał Kulesza.

Bez zastosowania odpowiednich działań może dojść do skażenia przechowywanego ziarna. Kroki, które trzeba wtedy pod- jąć, są kosztowne, niebezpieczne i trwają zdecydowanie dłużej. - Czasem rolnicy interweniują, kiedy jest już za późno - dodaje Michał Kulesza. Co może być niepokojącym objawem? Podwyższona temperatura zboża. - To jest sygnał, że znajdują się tam ogniska wołków zbożowych. W ekstremalnych przypadkach ziarno może całkowicie nie nadawać się do użytku. Temperatura bywa czasami naprawdę wysoka – mówi specjalista z firmy Insekt2. W takim przypadku stosuje się środki Delicja Gastoxin lub Quickphos, które należą do najtoksyczniejszych na rynku. Po okresie ekspozycji preparat nie pozostawia śladów w zbożu. Stosowany jest w postaci pastylek. - Pod wpływem temperatury i wilgotności uwalnia się fosforowodór, który jest cięższy od powietrza. Eliminuje wszystkie szkodniki, które są w zbożu. Przy temperaturze 5-7 stopni C i małej wilgotności cykl trzeba przedłużyć nawet do 14 dni. Poniżej 5 stopni w plusie takich usług się nie wykonuje, ponieważ preparat się nie uwalnia – podsumowuje Michał Kulesza.

Aneta Rzeźniczak Wieści Rolnicze nr 6/2012

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Firma jest członkiem
Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
25 lat doswiadczenia 25 lat doświadczenia
zobowiazuje

Szkodnikom śmierć!
Rzetelna firma Jesteśmy licencjonowanym użytkownikiem
Systemu KRD Biura Informacji
Gospodarczej SA.
Szczegóły.
Telefon
Zadzwoń do nas
+48 501 636 449
Email
Lub napisz do nas
biuro@insekt2.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie (Polityka prywatności). ×