Więźba dachowa - najczęstsze zagrożenia i ochrona przed drewnojadami.


Drewniane elementy konstrukcyjne budynków (w szczególności wiązary dachowe) z racji na naturalny budulec są obarczone dużym ryzykiem pojawienia się szkodników drewna. Aby skutecznie ochronić więźbę dachową przed drewnojadami należy poprawnie zidentyfikować zagrożenie (gatunek szkodników), rozmiar wyrządzonych szkód, a następnie podjąć odpowiednie działania mające na celu skuteczną eliminację tegoż zagrożenia (usunięcie szkodników w każdej postaci i stadium rozwoju).

Szkodniki więźby dachowej i drewnianych elementów konstrukcyjnych - jak zdiagnozować problem ?

W zdecydowanej większości przypadków wiązary dachowe są zabezpieczane na ewentualność ataku szkodników. Przed przystąpieniem do prac montażowych drewniane prefabrykaty poddawane są impregnacji, jednak trwałość tych zabiegów nie jest bezterminowa i z biegiem czasu przestaje stanowić skuteczną ochronę przez drewnojadami. Pierwszymi oznakami pojawienia się szkodników są zazwyczaj charakterystyczne odgłosy dobiegające z elementów drewnianych. Często wraz z niepokojącym stukaniem i chrupaniem zauważyć można drobiny trocin i mączki drzewnej pochodzących z belek. Kolejną i z pewności najcenniejszą poszlaką będą martwe osobniki owadów, które pozwolą dokładnie zidentyfikować zagrożenie. Zaobserwowanie któregoś ze wspomnianych symptomów to moment w którym należy podjąć zdecydowane działania i skontaktować się ze specjalistycznym zakładem DDD.

Jakie szkodniki najczęściej atakują więźbę dachową i drewniane elementy konstrukcyjne?

W Polsce występuje wiele gatunków szkodników drewna obrobionego, jednak na potrzeby naszego artykułu skoncentrujemy się na dwóch najczęściej spotykanych i jednocześnie najbardziej szkodliwych gatunkach atakujących więźbę dachową.

  • Kołatek domowy (Anobium punctatum) - niewielki chrząszcz o brązowej barwie, którego dorosła postać osiąga rozmiar ok. 4 mm. Występowanie kołatka można rozpoznać po idealnie okrągłych otworach w belkowaniu, ich średnica wacha się pomiędzy 0,7 - 2,0 mm. Destrukcyjna działalność kołatków polega na penetrowaniu i drążeniu belek od środka, co w efekcie znacząco osłabia drewniany element i pozbawia go wypełnienia. W ocenie stanu zaatakowanej więźby dachowej pomaga jej opukiwanie.

  • Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) - chrząszcz osiągający długość do 2 cm (postać dorosła). Spuszczele żerują w martwym drewnie iglastym, zarówno suchym jak i zawilgoconym. Największe spustoszenie robią larwy drążące w drewnie długie chodniki o przekroju kilku minimetrów. Oznaką pojawienia się spuszczeli jest przede wszystkim mączka drzewna.

Skuteczna metoda zwalczania szkodników drewna - fumigacja więźby dachowej.

Tylko prawidłowe rozpoznanie i podjęcie stosownych działań może zagwarantować pełną skuteczność w walce ze szkodnikami żywiącymi się drewnem. W momencie gdy bazowa impregnacja przestaje być skuteczna, a pojawienie się szkodników jest już faktem należy niezwłocznie skontaktować się z profesjonalnym zakładem DDD. Dodajmy, że na tym etapie jakiekolwiek samodzielne działania prewencyjne nie przyniosą pozytywnych i zamierzonych skutków, a w szczególnych przypadkach mogą nawet mieć tragiczny finał. Z racji na charakterystyczne umiejscowienie, rozmiar i kształt więźby dachowej należy powierzyć to zadanie wykwalifikowanym fachowcom dysponującym profesjonalnym zapleczem sprzętowym i przed wszystkim doświadczeniem. Najczęstszym i najskuteczniejszym zabiegiem w takiej sytuacji jest fumigacja więźby dachowej poprzez namiotowanie, czyli szczelne zabezpieczenie odkażanego obiektu. Zabieg fumigacji więźby dachowej polega na rozpyleniu odpowiedniej substancji w stanie gazowym, która przenikając przez fugowane elementy drewniane skutecznie zwalczy szkodniki (zarówno osobniki dorosłe, larwy jak i złożone jaja).





Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Firma jest członkiem
Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
25 lat doswiadczenia 25 lat doświadczenia
zobowiazuje

Szkodnikom śmierć!
Rzetelna firma Jesteśmy licencjonowanym użytkownikiem
Systemu KRD Biura Informacji
Gospodarczej SA.
Szczegóły.
Telefon
Zadzwoń do nas
+48 501 636 449
Email
Lub napisz do nas
biuro@insekt2.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie (Polityka prywatności). ×