Piękno drewna nie jest wieczne. Nieodpowiednio pielęgnowane traci swój urok, a dodatkowym zagrożeniem są jego naturalne szkodniki. Jak poradzić sobie z nimi efektywnie?
Korniki, które na ogół kojarzymy jako uwielbiające drewno, to jedne ze szkodników, ale nie jedyne. Korniki są niewielkimi chrząszczami, które mają wydłużony, czarną, brązową lub pstrą barwę. Ich larwy mają białawy kolor z brunatną głową i są lekko zagięte w łuk. Są szczególnym zagrożeniem dla drzewostanów, powodując obumieranie drzew. Oprócz korników niebezpieczne są spuszczele – owady o płaskim kształcie i barwie brunatnej, które żerują na drewnie budowlanym, również kołatki, trykotki, miazgowce czy wyschliki. Najgroźniejsze z nich to te, które bytują w drewnie suchym, głównie przechowywanym na zewnątrz.
W jaki sposób rozpoznać nieproszonych gości w drewnie? Główne objawy to przede wszystkim wysypywanie się z otworków wylotowych mączki drzewnej, która może nawet tworzyć małe kopczyki, odgłosy drążenia, skrobania czy tykania, obecność larw szkodników w drewnie oraz żywych lub martwych owadów będących ich naturalnymi wrogami.
Na szczęście do dyspozycji jest pełna gama sposobów walki ze szkodnikami drewna. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty do ich zwalczania. Ważne jest jednak ich dopasowanie do danego gatunku owada, aby uzyskać najwyższą efektywność. Dostępne w sklepach środki to jednak nieraz za mało – w takich przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Nasza firma Insekt2 oferuje Państwu fachowe wsparcie w dziedzinie walki ze szkodnikami drewna. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wiemy, jak sprawić, żeby drewno było optymalnie zabezpieczone!